Δια-γυμνασιακό Πρωτάθλημα Δ.Θερμαϊκού Τουρνουά Κυριακή 13 Μαΐου 2012

Οι αγώνες θα γίνουν στο κλειστό γυμναστήριο Μηχανιώνας

1. Μετά από κλήρωση, οι ομάδες έχουν διαχωριστεί σε 2 ομίλους των 3ων ομάδων, όπως παρακάτω:
1ο  ΟΜΙΛΟΣ                                                                  2ο ΟΜΙΛΟΣ
1)  1ο ΓΥΜΝ. ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ                          1)  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΠΑΝΩΜΗΣ
2)  1ο ΓΥΜΝ ΠΕΡΑΙΑΣ                                      2)  2ο ΓΥΜΝΣ ΜΗΧΑΝΙΩΝ
3)   ΓΥΜΝ.Ν. ΕΠΙΒΑΤΩΝ                                 3)  2ο ΓΥΜΝ ΠΕΡΑΙΑΣ
 και αγωνίζονται ως εξής συνεχόμενα:    1-2,  2-3, 1-3. Στη συνέχεια καταρτίζεται η Βαθμολογία των ομάδων με βάση τα αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες (2 βαθμοί η νίκη και ένας στην ήττα).
  1. Σε περίπτωση ισοβαθμίας:
    1. Λαμβάνεται υπόψη η διαφορά πόντων σε όλους τους αγώνες.
    2. Λαμβάνεται υπόψη η καλύτερη επίθεση.
    3. Σε περίπτωση νέας ισοβαθμίας, θα υπάρξει 5λεπτη παράταση μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν.
    4. Σε περίπτωση νέας ισοβαθμίας θα υπάρξει κλήρωση.
  2. Ο τελικός θα διεξαχθεί μεταξύ των 2 πρώτων των 2 ομίλων. Μπορεί να αποφασιστεί με βάση τις συνθήκες αν θα διεξαχθεί σε 2 δεκάλεπτα των 10’ ή 15’ λεπτών.
  3. Ο αγώνας κατάταξης για την 3η και 4η θέση θα διεξαχθεί μεταξύ των δύο δεύτερων ομάδων των 2 ομίλων.
  4. Σημείωση: Θα πραγματοποιηθούν 8 αγώνες. Κάθε αγώνας μπορεί να υπολογιστεί ότι διαρκεί από 35-50 λεπτά.

Β. Κανόνες Καλαθοσφαιρικού Αγώνα

1. Κάθε αγώνας διαρκεί  2 (δύο)   10λεπτα (εκτός ενδεχομένως του Τελικού). Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί 5λεπτη παράταση κοκ.
  2. Δικαίωμα βολής/βολών υπάρχει μόνο σε περίπτωση σουτ ή μπασίματος, καθώς και σε περιπτώσεις Αντιαθλητικού Φάουλ ή Τεχνικής Ποινής. Δεν υπάρχουν ομαδικά φάουλ, ούτε και θα γίνεται καταγραφή προσωπικών φάουλ.
  3. Κάθε ομάδα θα έχει δικαίωμα ενός Τάιμ Άουτ στο 2ο δεκάλεπτο του αγώνα.
  4. Το σκορ θα καταγράφεται στον ηλεκτρονικό πίνακα του γηπέδου. Και οι 2 ομάδες είναι συνυπεύθυνες να δηλώσουν κάποιο ενδεχόμενο λάθος.
  5. Οι κανόνες του 14’’ και 24’’ κάθε επίθεσης ισχύουν όπως και σε έναν κανονικό καλαθοσφαιρικό αγώνα. Σε περίπτωση μη ύπαρξης αντίστοιχου χρονομέτρου, ο διαιτητής της συνάντησης είναι υπεύθυνος για αυτό.
  6. Δεν υπάρχει παύση μεταξύ των δύο δεκαλέπτων.
  7. Εφόσον το επιτρέπει ο χρόνος και το πρόγραμμα του τουρνουά θα δίνονται μόνο 3 λεπτά για το ζέσταμα των ομάδων πριν από το παιχνίδι.